Blog Yazıları Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

25 Mayıs 2018
3 min read

Blog dünyası o kadar genişledi ki , bu dünya içerisinde yer alan bloglara göz attığınız da bir çoğunun kopyala/yapıştır mantığıyla yayın hayatına devam ettiğini , bir çoğunun da bloğuna yeteri kadar özen göstermeyip vur gitsin mantığıyla yayın hayatına devam ettiğini görürsünüz. Kopyala yapıştır mantığıyla hareket eden blogculara diyecek sözümüz zaten yok , onlar üreten değil üretileni haksız bir şekilde tüketenlerdir. Bloğunu güncel tutanlara bir kaç tavsiyede bulunabiliriz.

1-Başlıklarınız Dikkat Çekici Olsun…
Makalelerinize konu başlığı belirlerken , belirleyeceğiniz başlıklar dikkat çekici olmalıdır. Bloğunuzu ziyaret  eden bir çok okur ilk önce başlıklara göz gezdirir ve ilgisini çeken , kendisinde merak uyandıran başlıklara ait makaleleri okumayı tercih eder. Bu sebepten seçeceğiniz başlıklar okurlarınızın dikkatini celbetmeliki , o makalenizi okumak istesinler…

2-Yazılarınıza Resim Ekleyin…
Yazılarınız resimlerle süslemeniz demek okuyucunun göz zevkine hitap etmek demektir. Resiml ibir yazı okunurken sıkılma riskini azaltır. Hani eskiden okuma yazma bilmez çocuklar gazetelerin , dergilerin yada kitapların sadece resimlerine bakarlar ya işte tam da bu mana da resimler yazımıza renk katar. Resimlerin çok büyük olmamasına ve yazınızın konusu ile alakalı bir resim olmasına dikkat ediniz. Yazının uzunluğuna ve muhteviyatına göre resim sayısı değişebilir.

3-Yazılarınızda Kaynak Gösterin…
Yazılarınızda bir belgeden,bilgiden,siteden,kitaptan,dergiden vs alıntılar yapıldıysa mutlaka kaynak gösterilmelidir çünkü yazının altında kaynak gösterilmesi o makale yazarının ve sitenin hakka riayet ettiğini gösterir ki bu da çok sayıda kullanıcı için önemli bir ayrıntıdır.

4-Yazılarınızda İmla Kurallarına Uyun…
Yazılarınızda imla kurallarına uymanız okunacak bir makale için yapacağınız en büyük iyiliktir. İmla kurallarına uyulmuş bir yazıyı okumak zevkli olur. Okurlarınıza düzgün bir Türkçe ile birlikte imla kurallarına uymuş bir makale sunduğunuzda sizi bu kategoride ayrı bir köşeye oturtacaklardır. İmla kurallarına uymak blog yazarlığına verilen önemi gösterir.

5-Yazılarınızın Önemli Yerlerini İşaretleyin…
Yazılarınızın önemli yerlerini kalın yada kırmızı renkle işaretleyin. Bu yazınıza renk katacaktır. En azından okuyucularınıza önemli yerleri işaret ederek makalenizin önem arzeden kısımlarını mutlaka okumasını sağlayabilirsiniz.

6-Yazılarınızı Tüm Dünya Okuyor…
Yazılarınızı tüm dünya okuyormuş hissi ile yazmanızı tavsiye ederim zira bu zihniyette yazılan makaleler ciddi ve genel bir yapıya sahip oluyorlar. Arkadaşlarınızla konuşur gibi değilde , biraz diplomatik biraz samimi bir üslup ile yazılarınızı tüm dünyanın okuduğunu düşünerek yazınız.

Comments

Egemenerd

Tempor cillum nostrud ex sunt expetendis et ipsum quis. Ea sint tempor non tempor veniam sed deserunt relinqueret, culpa probant aut tamen ipsum ut incididunt elit cupidatat commodo, ita voluptate comprehenderit hic ubi cillum quorum veniam cupidatat, ingeniis varias ut arbitror distinguantur non summis in incurreret.

Egemenerd

Incurreret elit ab excepteur praetermissum. In dolor expetendis cernantur a expetendis noster amet e quorum in fugiat cupidatat quo tamen minim sed ex quo quae irure aute. Aut ipsum mentitum, malis fabulas aut esse noster est se lorem praetermissum, quem admodum litteris.

Egemenerd

Quo culpa cernantur ne incididunt ipsum de tempor exercitation ea de eu varias multos esse ab anim an iudicem ab ex quorum quamquam, cernantur nisi sed senserit graviterque de arbitror quorum esse iis varias se aliquip sed minim. Ullamco arbitrantur qui commodo qui offendit esse cernantur expetendis. Duis ingeniis iudicem, irure est mandaremus.

Egemenerd

Probant qui sint expetendis sed quamquam esse aute ad dolor te voluptate quid hic cupidatat exercitation, fabulas a lorem ingeniis, litteris nulla veniam a sunt id arbitror de malis ne nam quem quid quo coniunctione.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir